Web Results

www.reference.com/world-view/did-things-cost-1963-e826b998dbef64ad

In the United States in 1963, the average cost of a new home was $19,300. A gallon of milk cost $0.49, and a gallon of gasoline was only $0.30. The tuition to attend one year of classes at the University of Texas as a resident was only $100.00.

www.reference.com/history/did-things-cost-1974-e5fc64b6f1fe67a0

Based on the inflation rate calculator recommended by Bureau of Labor Statistics (BLS), one dollar in 1974 had approximately five times the spending power of a dollar in 2014.

www.reference.com/world-view/did-things-cost-1929-d9bdfb95a714bde3

In 1929, a loaf of bread cost 10 cents, insurance was $7 per month, eggs were 45 cents per dozen, two blocks of salt cost $1.80, and two new tubs cost $1.25. These prices varied, depending on the state.

www.reference.com/history/did-things-cost-1914-b0182b0c72964792

The price of a Dodge Brothers Touring Car in 1914 was $500, and in 2014, the average price of buying an automobile is $32,086. Many other prices are exceedingly different in 2014 as compared to a century ago. In 1914, a gallon of gas was roughly 12 cents, and in 2014, the average cost of a gallon of

www.reference.com/business-finance/much-did-things-cost-1969-baf1cd2d904ec49b

An item that costs $6.49 in 2014 was priced at $1 in 1969, according to an inflation calculator from CoinNews. The total percent of inflation between 1969 and 2014 is 549.2 percent.

www.reference.com/history/much-did-things-cost-1900-9e40559daa251473

According to the Federal Reserve Bank of Minneapolis, $1 in 1900 was equivalent to approximately $28 in 2013. The average yearly wage was $432, and a steam-powered car cost $1,000. The average home in America sold for approximately $5,000 in 1900.

www.reference.com/world-view/much-did-things-cost-1964-6c8bb1dd7622a8e

In 1964, milk cost between 93 cents and $1.06, bread cost about 21 cents and a ticket to the movies cost up to $1.25. Approximately $13 during the same year would have had the same amount of spending power of about $100 in 2014 after accounting for inflation.

www.reference.com/history/much-did-things-cost-1939-9e851dc3c362a39c

The average hourly wage in 1939 was $.30 and the average income for a household in 1939 was $1,368. Almost a hundred years ago, in 1939, a car cost around $750 and a house about $4,000. You could drive to the store for $.10 a gallon, purchase bread for $.09 a loaf, and buy milk for $.23 per gallon.

www.reference.com/business-finance/much-did-things-cost-1954-42776b9d42d2b289

For the most part, things cost significantly less in 1954 than they do in the 21st century. Many common household items were less than $1. A loaf of bread cost about 17 cents, and 1 pound of cheese cost between 50 cents and 70 cents, depending on the type.

www.reference.com/history/much-did-things-cost-1956-1c8c29771bb78135

In 1956, there was a spike in the living standards of the average American, and because of that, a 1.52 percent annual inflation rate lead to a slight increase in the cost of commodities. The average yearly American salary was $4,450. Also, one in every three American pursued an undergraduate educat