Web Results

www.answers.com/Q/Price_of_milk_1948

86 cents per gallon Stamps were 3 cents The price for a gallon of milk in 2003 varied depending on which state a person lived in. Dairy states actually had higher milk prices than in other states.

www.tvhistory.tv/1948 QF.htm

Television production begins to rev-up. By July of 1948, estimates are that 350,000 TV sets are in operation in the USA. 3/4 of these are in the eastern network cities, and half are around New York City. 27 Stations in 18 different cities are in full operation. Only one in ten Americans has seen a television set up to this point.

fraser.stlouisfed.org/title/3963/item/494946

1948. Food Prices During 1948 For the second year, retail food price move­ ments were materially affected by the supplies and prices of wheat and corn. In January 1948, retail food prices continued upward from their previous record of December, with all groups except eggs and sugar contributing to the rise. At the beginning of the year, corn ...

answers.yahoo.com/question/index?qid=20080120165237AAU8gVQ

My grandparents are celebrating their 60th wedding anniversary this year. I am searching for these details as part of their anniversary present. Average costs for the following: Wedding Dress, Wedding ceremony, Marriage liscense, honeymoon, new house, car.... and anything else you think is interesting about 1948

guides.slv.vic.gov.au/whatitcost/groceries

What it used to cost. Provides prices for groceries, houses and wages for Victoria, spanning the 19th and 20th century. ... the price of milk in 1929 was 7c per litre. The book is also divided into a series of junior books, according to decade. Catalogue search ... ranging from 1948-2010.

fraser.stlouisfed.org/files/docs/publications/bls/bls_0965_1949.pdf

1948. Food Prices During 1948. For the second year, retail food price move­ ments were materially affected by the supplies and prices of wheat and corn. In January 1948, retail food prices continued upward from their previous record of December, with all groups except eggs and sugar contributing to the rise.

www.answers.com/Q/In_1948_how_much_did_a_loaf_of_bread_cost

In 1948 how much did a loaf of bread cost? ... A gallon of Milk cost $3.75 and a gallon of gas cost $2.27. ... and around the same price or a little higher for a similar loaf at stores like Jay-C ...

www.dollartimes.com/inflation/items/price-of-a-us-stamp-in-1948--todays-value...

1948 Postage Stamp Price in Today's Dollars. In the year 1948, American postage stamps cost $0.03. This is equivalent to $0.32 in 2019 dollars. Inflation Calculator $ in

www.hillarys.co.uk/back-in-my-day

Back in my day uses data from the Office for National Statistics, the AA, the Nationwide Building Society and the National Archives.Some of the results might seem a bit surprising. Prices haven’t followed a straight upwards trajectory, from cheap to expensive.

www.pinterest.com/pin/365495325994471956

I created this game for my grandmother's birthday. I found prices on line that were considered average. I believe it said averages are from New York and Chicago. My grandmother said Indianapolis wasn't as pricey. Change to 1927 for party 2017 I created this game for my grandmother's 90th birthday. I found prices on line that were considered ...