Web Results

www.reference.com/article/good-tuna-casserole-d649babd51b0f955

A good tuna casserole that is easy to make includes cream of mushroom soup, milk, canned tuna and other ingredients such as cooked egg noodles, frozen peas and chopped pimientos. Combine all of the ingredients into a casserole dish and bake until hot and bubbly.

www.reference.com/article/albacore-tuna-5689501f47027168

Albacore is a species of tuna found throughout the Pacific and Atlantic oceans and the Mediterranean Sea. It also called white tuna or longfin tuna, and it has a firm texture, large moist flakes and a mild taste. It is one of the two types of tuna commonly sold canned.

www.reference.com/article/price-aluminum-cans-per-pound-2b960d1159b42c05

Scrap collectors often publish the price of aluminum cans per pound on their websites. For example, the Montgomery Scrap Corp, which is located in Maryland, posts pricing information at ScrapMSC.com. Montgomery Scrap Corp pays 33 cents per pound, as of October 2015.

www.reference.com/world-view/many-pounds-potatoes-make-per-person-b518cea0abf838f7

According to the Food Network, 1/3 to 1/2 pound of potatoes should be allocated per person when preparing mashed potatoes. When serving roasted potatoes, 2 1/2 pounds of potatoes should be allocated per person.

www.reference.com/article/affects-price-beef-per-pound-5255d00613c2ead1

The price of beef per pound is affected by any factor that affects the beef supply chain, the number of cattle available for production or overall consumer demand for beef. Weather incidents, disease scares and drought can have an inflationary impact on beef prices, whereas decreasing transportation

www.reference.com/world-view/calculate-price-per-pound-7f8a9602bd8c761b

To calculate the price per pound, the total price is divided by the weight in pounds. For example, if 3 pounds of apples cost $5, then $5 is divided by 3 to arrive at the price per pound of $1.67.

www.reference.com/article/tuna-casserole-recipes-2a9f07bae084b160

One tuna casserole recipe has the following ingredients: 1 7-ounce can tuna with liquid, 1 10 1/4 ounce can cream of celery soup, 1/2 cup mayonnaise, 3/4 cup evaporated milk and 1 cup grated cheddar cheese, divided. Additional ingredients include 8 ounces egg noodles, 1/2 cup finely chopped celery,

www.reference.com/article/average-price-per-pound-ground-beef-8068daae1c7fd792

As of September 2015, 100 percent ground beef is about $4.126 a pound. The average cost of lean and extra-lean ground beef is $6.139 a pound, while the number for all uncooked ground beef per pound is $4.604.

www.reference.com/article/can-current-price-iron-per-pound-323c41957e582c9d

To find the most current price of iron per pound, visit a website that maintains commodity price charts, such as InfoMine or Quandl. The websites display prices of iron per metric ton, so use a pound-to-metric tons converter to figure out the price per pound.

www.reference.com/business-finance/current-price-iron-per-pound-fbbeac242c2ab225

The current daily price of iron fines as of August 2014 was $92.61 per ton, which equates to approximately 0.04 cents per pound. Scrap iron prices per pound vary depending on the facility purchasing the iron and any daily fluctuations in pricing.