ARTICLES

To calculate the price per pound, the total price is divided by the weight in pounds. For example, if 3 pounds of apples cost $5, then $5 is divided by 3 to arrive at the price per pound of $1.67.

www.reference.com/world-view/calculate-price-per-pound-7f8a9602bd8c761b

Pecans cost $4 to $9 per pound. Pecans in the shell are cheaper than halved pecans that are salted, raw or unsalted.

www.reference.com/world-view/price-per-pound-pecans-cc0acb161d39ea6f

As of 2014, the average price per pound for a butchered whole hog ranges from $2.30 to $3.50 per pound. The cost for purchasing half of a hog is around $4 per pound.

www.reference.com/world-view/hog-s-price-per-pound-b2a3c11877da2b87

SIMILAR ARTICLES

As of 2014, the average price per pound for a butchered whole hog ranges from $2.30 to $3.50 per pound. The cost for purchasing half of a hog is around $4 per pound.

www.reference.com/world-view/hog-s-price-per-pound-b2a3c11877da2b87

Calculate price per share by dividing the market value per share by the earnings per share. This is also known as the price-earnings ratio or P/E ratio.

www.reference.com/world-view/formula-calculate-price-per-share-7d7ccabf85d9afbb

To find the most current price of iron per pound, visit a website that maintains commodity price charts, such as InfoMine or Quandl. The websites display prices of iron per metric ton, so use a pound-to-metric tons conve...

www.reference.com/article/can-current-price-iron-per-pound-323c41957e582c9d

The price of beef per pound is affected by any factor that affects the beef supply chain, the number of cattle available for production or overall consumer demand for beef. Weather incidents, disease scares and drought c...

www.reference.com/article/affects-price-beef-per-pound-5255d00613c2ead1