Pecans cost $4 to $9 per pound. Pecans in the shell are cheaper than halved pecans that are salted, raw or unsalted. More »

Wholesale pecans are available at Nuts.com and NutsinBulk.com. Nuts.com hosts a selection of over 2,000 products that include raw pecans, pecans in the shell, roasted, glazed and chopped nuts, as of 2015. More »

www.reference.com Food Grocery

Good places to sell pecans include to family and friends, local businesses, on the Internet and to wholesalers. Quantity serves as the major determining factor when deciding where to sell pecans. More »

www.reference.com Business & Finance Industries Agriculture

The average price of a 500 gram (slightly over 1 pound) loaf of fresh white bread is somewhere between $2.37 and $2.43 in the United States, as of 2014. The average price ranges from $2 to $4.41 in different locations in... More »

In November 2014, AL.com reported that the price of non-organic roast turkey ranged from 69 cents to 99 cents per pound. Also in November 2014, however, Wral.com examined Butterball brand turkeys in several grocery store... More »

www.reference.com Food Grocery

The bulk price of raw wheat bran generally ranges from just under $1 per pound to as high as $3 per pound as of 2015. Purchasing wheat bran in bulk typically results in a lower cost per pound. More »

www.reference.com Food Grocery

Wholesale pecans are available at Nuts.com and NutsinBulk.com. Nuts.com hosts a selection of over 2,000 products that include raw pecans, pecans in the shell, roasted, glazed and chopped nuts, as of 2015. More »

www.reference.com Food Grocery