Q:

How do you calculate price per pound?

A:

Quick Answer

To calculate the price per pound, the total price is divided by the weight in pounds. For example, if 3 pounds of apples cost $5, then $5 is divided by 3 to arrive at the price per pound of $1.67.

Continue Reading

Full Answer

The word "per" means "for each," and the word can be replaced with a division symbol in most instances, such as miles per gallon or price per unit. This is helpful when comparing prices of products that are sold in different quantities. By dividing the prices by the number of units, the prices can be compared to find the lower price per unit.

Learn more about Math Calculators
Sources:

Related Questions

Explore