Q:

How much did bread cost in 1944?

A:

Quick Answer

According to The People History, the market price of a single loaf of bread was about 10 cents in 1944. This reflected consumer conditions toward the end of World War II.

Continue Reading

Full Answer

Prior to the commencement of World War II, the market price of bread, like the prices of other day-to-day consumables, was within the affordable price range for most people, and supplies were readily available. However, after World War II began, supplies of almost all types of consumables, including food products, became scarce. The shortage became so severe that citizens of the U.S. and the U.K. were encouraged to grow vegetables in their own gardens to fight the ongoing food shortage.

Learn more about Modern History

Related Questions

  • Q:

    How much did gas cost in 1960?

    A:

    Early in the 1960s, the cost of gas was 31 cents per gallon; however as the decade wore on, the demand for gas led to several price increases. By the early 1970s, American citizens were faced with a high fuel demand among a limited supply.

    Full Answer >
    Filed Under:
  • Q:

    How much did things cost in 1952?

    A:

    While costs in 1952 would have varied depending on location, the average cost of a home was $9,050, a gallon of gas was 20 cents, the average price of a new car was $1,700, the average rent per month was $80 and a pound of hamburger cost about 53 cents. The People History offers these average costs for these mainstream items in USD.

    Full Answer >
    Filed Under:
  • Q:

    How much does it typically cost to print pictures online?

    A:

    The cost of ordering photo prints online varies by store; for example, Walmart.com offers prints ranging in price from 9 cents to $2.84 each, depending on size, as of 2015. By contrast, SnapFish offers prints from 9 cents to $2.99 each. Shutterfly also offers good deals on prints.

    Full Answer >
    Filed Under:
  • Q:

    How do you calculate fair market value?

    A:

    According to the Internal Revenue Service, fair market value can be calculated based on the current selling price of the property, the price of comparable goods, the cost to replace the item or the opinion of experts on an items value. No specific formula can universally calculate FMV.

    Full Answer >
    Filed Under:

Explore