Q:

How much does a family of four spend on groceries?

A:

Quick Answer

According to the U.S. Department of Agriculture, a family of four usually spends around $146 to $289 per week on groceries. These figures represent the cost of the snacks and meals that a couple with two school-aged kids might prepare.

Continue Reading
How much does a family of four spend on groceries?
Credit: surlygirl CC-BY-2.0

Full Answer

The USDA utilizes grocery price and national food intake data to calculate the usual costs for a family's healthy diet. For an economical meal plan, it is $146 per week, and for a plan at low cost, it is $191 per week. Meanwhile, for a moderate cost, it's at $239. Lastly, for a liberal meal plan, it would be $289 a week. Such costs already include food waste.

Learn more about Grocery
Sources:

Related Questions

Explore