Grocery

A:

It takes approximately 54 chocolate chips to make one full ounce. However, various chocolate chip manufacturers use different molds for their chocolate chips, so the amount required to make a full ounce may vary slightly.

See Full Answer
Filed Under:
  • What Is the Ugly Food Movement?

    Q: What Is the Ugly Food Movement?

    A: Grocery stores are filled with bright, beautiful displays of perfect produce for a reason: people like to purchase food that looks good. Misshapen or slightly bruised fruits and veggies usually gets tossed, resulting in enormous amounts of waste. To curb this practice, the Ugly Food Movement was developed to highlight the nutritious and affordable allure of less-than-perfect-looking fruits and vegetables.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • What Are the Six Fruit Groups?

    Q: What Are the Six Fruit Groups?

    A: According to Fruit from Spain, fruit is often categorized into six main groups: berries, pits, cores, citrus fruits, melons and tropical fruit. Valencia College explains that fruits are composed of three layers: the outermost exocarp, the mesocarp middle and the endocarp center.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • What Are Different Brands of Ketchup?

    Q: What Are Different Brands of Ketchup?

    A: In the United States, where ketchup is known as the king of condiments, nationally recognized brands such as Del Monte, Heinz, Hunt's and Red Gold rule the ketchup market. Store-brand ketchups such as Wal-Mart’s "Great Value" are often included in a family of products specifically manufactured for retail supermarket chains.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • Are There Food Basics Stores in Ontario?

    Q: Are There Food Basics Stores in Ontario?

    A: The Food Basics chain has over 115 stores in Ontario, Canada. There is a search tool at the Food Basics website that assists in finding their locations.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • What Is the Healthiest Butter?

    Q: What Is the Healthiest Butter?

    A: According to Health Magazine, the healthiest type of butter is made from only cow's milk or cream that is churned until it becomes butter and is void of any additives. However, there are more-healthy alternatives to butter.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • Where Is a 24-Hour Home Depot?

    Q: Where Is a 24-Hour Home Depot?

    A: Home Depot does not list any 24 hour locations. Hours vary by location, so it is best to contact a specific Home Depot for store hours. Alternatively, Home Depot's website offers information on store hours.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • How Many Cups of Popcorn Are in a Microwave Bag?

    Q: How Many Cups of Popcorn Are in a Microwave Bag?

    A: The number of cups in a microwavable bag of popcorn depends on the size of the bag. To find the answer, consult the label and multiply the serving size times the number of servings in the bag.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • How Many Kinds of Girl Scout Cookies Are There?

    Q: How Many Kinds of Girl Scout Cookies Are There?

    A: According to the Girl Scouts website, there are 12 varieties of cookies. Not all cookies are available in all regions at all times. Entering a zip code in the search box on the Girl Scouts website is one way to locate cookies and find out when they go on sale.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • What Is the Main Function of a Flour Sifter?

    Q: What Is the Main Function of a Flour Sifter?

    A: The main purpose of a flour sifter is to aerate the flour, separating the granules and making it much easier to mix into a batter. Unsifted flour may have lumps that may be difficult to incorporate, causing the baker to over-mix the batter and creating too much gluten.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • Why Do Red Peppers Cost More Than Green Peppers?

    Q: Why Do Red Peppers Cost More Than Green Peppers?

    A: Red peppers are more expensive than green ones for several reasons. The main reason is that green peppers are harvested before ripening, while red peppers are left on the plant longer. The longer growing season translates to increased costs for farmers, which increases the price tag at the grocery store. Additionally, red peppers have a shorter shelf life, which also impacts on retail prices.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • Where Do Toothpicks Come From?

    Q: Where Do Toothpicks Come From?

    A: Toothpicks, which are instruments made for removing bits of food that are lodged between teeth, are usually from wood. American wooden toothpicks, in particular, are cut from birch wood. However, there are other materials used to make these small and thin pointed sticks; they include plastic, metal, and bamboo.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • Is Glucose Syrup the Same As Corn Syrup?

    Q: Is Glucose Syrup the Same As Corn Syrup?

    A: Corn syrup is a specific type of glucose syrup. Glucose syrup is made from the hydrolysis of a starch. When the source of the starch is corn, the end product is known as corn syrup. Glucose syrup is also produced from the starch of potatoes, rice, barley and wheat.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • What Is Red Velvet Cake?

    Q: What Is Red Velvet Cake?

    A: Red velvet is a red-colored, cocoa-flavored cake with cream cheese frosting. The cake gets its red color from the addition of red food coloring or beetroot.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • How Many Skittles Are in a Bag?

    Q: How Many Skittles Are in a Bag?

    A: There are 54 Skittles in a 2 ounce bag. Each bag of Skittles contains 231 calories, 9 milligrams of sodium and 2.3 grams of saturated fat.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • Where Can You Buy Orange Oil?

    Q: Where Can You Buy Orange Oil?

    A: Orange oil is available from many health and wellness stores such as Puritan's Pride and Young Living. Large online retailers such as Amazon also carry the oil.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • What Is an Average Grocery Bill for Two People?

    Q: What Is an Average Grocery Bill for Two People?

    A: The average cost of feeding a family of four ranges from $146 to $289 per week, according to the U.S. Department of Agriculture. That equates to $73 to $145 for two people, so a grocery bill for two people will be $436 per month on average.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • What Are Some Substitutes for Spicy Brown Mustard?

    Q: What Are Some Substitutes for Spicy Brown Mustard?

    A: Some substitutes for spicy brown mustard include horseradish, turmeric and chili peppers. Most mustard varieties are interchangeable in recipes, although this may alter the end result slightly.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • How Is a Home Grocery Delivery Set Up?

    Q: How Is a Home Grocery Delivery Set Up?

    A: A home grocery delivery is set up by having a user go online, selecting the store that delivers to the area, selecting the goods needed, checking out and paying the store. Depending on where a user is located, an online grocery delivery service may not be available, but some stores, such K-Mart or Walmart, do offer select services for a fee.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • What Happens If You Ingest Small Amounts of Baking Soda?

    Q: What Happens If You Ingest Small Amounts of Baking Soda?

    A: According to Medicine Net, drinking small amounts of baking soda is harmless and may actually cure mild cases of heartburn or indigestion. It should never be consumed in very large doses as this can make a person sick, according to MedlinePlus.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • Where Can I Buy Simple Syrup?

    Q: Where Can I Buy Simple Syrup?

    A: Simple syrup is available for purchase at most grocery and liquor stores. It is an ingredient in many mixed drink recipes, such as mojitos and daiquiris.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • Where Can I Buy Sprouted Grain Bread?

    Q: Where Can I Buy Sprouted Grain Bread?

    A: Sprouted grain breads can be purchased from traditional retailers such as Walmart, Whole Foods, Trader Joe’s, local health food stores and some larger supermarkets. These breads are also available from online retailers like Amazon.
    See Full Answer
    Filed Under: