Grocery

A:

The average price of a 500 gram (slightly over 1 pound) loaf of fresh white bread is somewhere between $2.37 and $2.43 in the United States, as of 2014. The average price ranges from $2 to $4.41 in different locations in the United States.

See Full Answer
Filed Under:
  • What Is the Ugly Food Movement?

    Q: What Is the Ugly Food Movement?

    A: Grocery stores are filled with bright, beautiful displays of perfect produce for a reason: people like to purchase food that looks good. Misshapen or slightly bruised fruits and veggies usually gets tossed, resulting in enormous amounts of waste. To curb this practice, the Ugly Food Movement was developed to highlight the nutritious and affordable allure of less-than-perfect-looking fruits and vegetables.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • What Is an Average Grocery Bill for Two People?

    Q: What Is an Average Grocery Bill for Two People?

    A: The average cost of feeding a family of four ranges from $146 to $289 per week, according to the U.S. Department of Agriculture. That equates to $73 to $145 for two people, so a grocery bill for two people will be $436 per month on average.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • What Is a Good Protein Bar?

    Q: What Is a Good Protein Bar?

    A: Though personal preferences differ in terms of flavor and composition, the ideal protein bar provides at least adequate amounts of the nine essential amino acids. These are amino acids that cannot be synthesized by the body and must be taken in through diet.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • Where Can You Buy a 4.5-Kilogram Toblerone Bar?

    Q: Where Can You Buy a 4.5-Kilogram Toblerone Bar?

    A: Toblerone bars in various sizes can be purchased from major retailers. The popular Swiss candy bar is sold in local retail stores, online food sites and in airport shops. The giant 4.5 kilogram bar is the largest size sold.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • What Are Different Brands of Ketchup?

    Q: What Are Different Brands of Ketchup?

    A: In the United States, where ketchup is known as the king of condiments, nationally recognized brands such as Del Monte, Heinz, Hunt's and Red Gold rule the ketchup market. Store-brand ketchups such as Wal-Mart’s "Great Value" are often included in a family of products specifically manufactured for retail supermarket chains.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • Where Are Costco Stores Located?

    Q: Where Are Costco Stores Located?

    A: Costco warehouses are not only located across the United States, but also around the globe. A majority of the 50 states and the District of Columbia boast at least one Costco location; outside America, the United Kingdom, Australia, Canada, Spain, Japan, Korea, Mexico, Puerto Rico and Taiwan all have a Costco warehouse.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • What Country Has the Highest Per Capita Ice Cream Consumption?

    Q: What Country Has the Highest Per Capita Ice Cream Consumption?

    A: According to market research by Mintel in 2011, the United States has the highest per capita ice cream consumption. Each American, on average, consumes 35.9 pints of ice cream annually, or approximately 4.5 gallons.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • Is Glucose Syrup the Same As Corn Syrup?

    Q: Is Glucose Syrup the Same As Corn Syrup?

    A: Corn syrup is a specific type of glucose syrup. Glucose syrup is made from the hydrolysis of a starch. When the source of the starch is corn, the end product is known as corn syrup. Glucose syrup is also produced from the starch of potatoes, rice, barley and wheat.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • What Is the Oldest Known Vegetable?

    Q: What Is the Oldest Known Vegetable?

    A: According to the Moreveg website, the oldest known vegetable is the pea, because it has been found in Stone Age settlements over 8,000 years old. Vegetables have been heavily cultivated by humans, and the vegetables eaten in modern times differ greatly from their predecessors. Ancient man also ate plants that modern man would not usually consider vegetables, like ferns and cattails.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • What Happens If You Ingest Small Amounts of Baking Soda?

    Q: What Happens If You Ingest Small Amounts of Baking Soda?

    A: According to Medicine Net, drinking small amounts of baking soda is harmless and may actually cure mild cases of heartburn or indigestion. It should never be consumed in very large doses as this can make a person sick, according to MedlinePlus.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • What Is the Average Amount People Spend on Monthly Groceries?

    Q: What Is the Average Amount People Spend on Monthly Groceries?

    A: According to the USDA as of May 2014, males who are 19 to 50 years old spend a monthly average of $ 187.70 to $372.70 on groceries, and females of the same age group spend anywhere from $167.10 to $331.80. These figures can increase or decrease drastically based on a variety of factors, including family size, gender, age and spending plan.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • What Is the Difference Between White and Malt Vinegar?

    Q: What Is the Difference Between White and Malt Vinegar?

    A: The difference between white vinegar and malt vinegar is what the vinegars are made from and how they are made. White vinegar is quite simple: It is made from either acetic acid produced in a laboratory or grain-based ethanol, then diluted with water. It is the most commonly used vinegar in households around the world. Malt vinegar is made from barley kernels, and the process to make it is complicated.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • What Is the Difference Between Mayonnaise and Salad Dressing?

    Q: What Is the Difference Between Mayonnaise and Salad Dressing?

    A: The main differences between mayonnaise and salad dressing are vegetable oil content and flavor. Mayonnaise, which originated in 18th-century Spain, is an emulsion of egg yolks, oil and lemon juice or vinegar. Salad dressing which was created in the 1900s as a less-expensive alternative uses less oil and more flavorings.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • What Is Quinola?

    Q: What Is Quinola?

    A: A close relative to the spinach, beet and chard vegetable varieties, quinola (or "quinoa") is an incredibly nutritious ancient Incan seed. It is low in fat, high in protein and easily digestible.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • What Is Red Velvet Cake?

    Q: What Is Red Velvet Cake?

    A: Red velvet is a red-colored, cocoa-flavored cake with cream cheese frosting. The cake gets its red color from the addition of red food coloring or beetroot.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • What Is the Price Per Pound for Pecans?

    Q: What Is the Price Per Pound for Pecans?

    A: Pecans cost $4 to $9 per pound. Pecans in the shell are cheaper than halved pecans that are salted, raw or unsalted.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • How Many Chocolate Chips Equal One Ounce?

    Q: How Many Chocolate Chips Equal One Ounce?

    A: It takes approximately 54 chocolate chips to make one full ounce. However, various chocolate chip manufacturers use different molds for their chocolate chips, so the amount required to make a full ounce may vary slightly.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • Where Do Toothpicks Come From?

    Q: Where Do Toothpicks Come From?

    A: Toothpicks, which are instruments made for removing bits of food that are lodged between teeth, are usually from wood. American wooden toothpicks, in particular, are cut from birch wood. However, there are other materials used to make these small and thin pointed sticks; they include plastic, metal, and bamboo.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • Where Can You Buy Orange Oil?

    Q: Where Can You Buy Orange Oil?

    A: Orange oil is available from many health and wellness stores such as Puritan's Pride and Young Living. Large online retailers such as Amazon also carry the oil.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • Where Is a 24-Hour Home Depot?

    Q: Where Is a 24-Hour Home Depot?

    A: Home Depot does not list any 24 hour locations. Hours vary by location, so it is best to contact a specific Home Depot for store hours. Alternatively, Home Depot's website offers information on store hours.
    See Full Answer
    Filed Under:
  • What Is Sanding Sugar?

    Q: What Is Sanding Sugar?

    A: According to Better Homes and Gardens, sanding sugar is a decorating sugar with clear crystals that sparkle. It is a popular decor for baked goods because it does not melt in the oven and is available in many colors. Sanding sugar is found in grocery stores, craft stores and online.
    See Full Answer
    Filed Under: