Q:

How much does Time4Learning home schooling cost?

A:

Quick Answer

As of 2015, Time4Schooling has a monthly subscription cost of $19.95 for an initial student and $14.95 for each additional student for pre-kindergarten through eighth grade. Eighth through 12th grade costs $30 per month for four courses. Additional courses are $5 for each course.

Continue Reading

Full Answer

A Time4Learning membership consists of constant access to an online curriculum and learning environment, interactive lessons, reports, scheduling and education planning tools. The standard curriculum for preschool through eighth grade consists of language arts and math. The additional subjects of science and social studies are available for an additional cost of $5 each.

The high school curriculum includes the four core subjects of math, language arts, science and social studies. The additional subjects of health and economics are available for an additional cost of $5 each.

Learn more about K-12

Related Questions

Explore