Related Searches
Definitions

coxless

Rowing at the 2004 Summer Olympics - Men's coxless four

Gold: Silver: Bronze:
Great Britain
Steve Williams
James Cracknell
Ed Coode
Matthew Pinsent
Canada
Cameron Baerg
Thomas Herschmiller
Jake Wetzel
Barney Williams
Italy
Lorenzo Porzio
Dario Dentale
Luca Agamennoni
Raffaello Leonardo

Heats

  • SF denotes qualification to Semifinal.
  • R denotes qualification to Repechage.

Heat 1 (August 14)

  1. Canada (Cameron Baerg, Thomas Herschmiller, Jake Wetzel, Barney Williams) 6:26.38 SF
  2. Poland (Jaroslaw Godek, Mariusz Daniszewski, Artur Rozalski, Rafal Smolinski) 6:30.72 SF
  3. Czech Republic (Jakub Makovicka, Jan Schindler, Petr Vitasek, Karel Neffe Jr.) 6:31.23 SF
  4. Croatia (Damir Vucicic, Igor Boraska, Petar Milin, Marko Dragicevic) 6:34.05 R
  5. Romania (Daniel Mastacan, Florin Corbeanu, Ovidiu Cornea, Gheorghita Munteanu) 6:40.16 R

Heat 2 (August 14)

  1. Great Britain (Steve Williams, James Cracknell, Ed Coode, Matthew Pinsent) 6:20.85 SF
  2. Italy (Lorenzo Porzio, Dario Dentale, Luca Agamennoni, Raffaello Leonardo) 6:22.58 SF
  3. Slovenia (Tomaž Pirih, Jani Klemenčič, Grega Sračnjek, Miha Pirih) 6:25.36 SF
  4. United States (Garrett Klugh, Michael Wherley, Jamie Schroeder, Wolfgang Moser) 6:30.01 R

Heat 3 (August 14)

  1. Australia (Dave McGowan, Rob Jahrling, Tom Laurich, David Dennis) 6:21.97 SF
  2. New Zealand (Donald Leach, Mahe Drysdale, Carl Meyer, Eric Murray) 6:22.91 SF
  3. Germany (Jochen Urban, Sebastian Thormann, Philipp Stueer, Bernd Heidicker) 6:33.14 SF
  4. Russia (Sergeij Matveyev, Vladimir Volodenkov, Evgenij Jigulin, Aleksandr Litvinchev) 6:36.93 R

Repechage

  • SF denotes qualification to Semifinal.

Repechage 1 (August 17)

  1. Russia (Sergeij Matveyev, Vladimir Volodenkov, Evgenij Jigulin, Aleksandr Litvinchev) 5:56.94 SF
  2. United States (Garrett Klugh, Michael Wherley, Jamie Schroeder, Wolfgang Moser) 5:58.13 SF
  3. Croatia (Damir Vucicic, Igor Boraska, Petar Milin, Marko Dragicevic) 5:58.48 SF
  4. Romania (Daniel Mastacan, Florin Corbeanu, Ovidiu Cornea, Gheorghita Munteanu) 6:00.10

Semifinals

  • FA denotes qualification to Final A.
  • FB denotes qualification to Final B.

Semifinal A (August 18)

  1. Canada (Cameron Baerg, Thomas Herschmiller, Jake Wetzel, Barney Williams) 5:50.68 FA
  2. Australia (Dave McGowan, Rob Jahrling, Tom Laurich, David Dennis) 5:51.81 FA
  3. Italy (Lorenzo Porzio, Dario Dentale, Luca Agamennoni, Raffaello Leonardo) 5:52.12 FA
  4. Germany (Jochen Urban, Sebastian Thormann, Philipp Stueer, Bernd Heidicker) 5:54.45 FB
  5. Czech Republic (Jakub Makovicka, Jan Schindler, Petr Vitasek, Karel Neffe Jr.) 5:55.81 FB
  6. United States (Garrett Klugh, Michael Wherley, Jamie Schroeder, Wolfgang Moser) 5:56.78 FB

Semifinal B (August 18)

  1. Great Britain (Steve Williams, James Cracknell, Ed Coode, Matthew Pinsent) 5:50.44 FA
  2. New Zealand (Donald Leach, Mahe Drysdale, Carl Meyer, Eric Murray) 5:52.95 FA
  3. Poland (Jaroslaw Godek, Mariusz Daniszewski, Artur Rozalski, Rafal Smolinski) 5:53.32 FA
  4. Slovenia (Tomaž Pirih, Jani Klemenčič, Grega Sračnjek, Miha Pirih) 5:55.53 FB
  5. Russia (Sergeij Matveyev, Vladimir Volodenkov, Evgenij Jigulin, Aleksandr Litvinchev) 6:02.26 FB
  6. Croatia (Damir Vucicic, Igor Boraska, Petar Milin, Marko Dragicevic) 6:05.54 FB

Finals

Final A (August 21)

The defining moment of the regatta was Briton Matthew Pinsent winning his fourth consecutive Olympic gold medal, this time without legendary partner Steve Redgrave. The British men's coxless four, narrowly saw off the challenge of the World Champion Canadian. The final was stroke-for stroke, with the lead changing hands and Great Britain won with a time of 6:06.98, 8 hundredths of a second faster than the Canadians. Pinsent later wept at the medal ceremony.

  1. Great Britain (Steve Williams, James Cracknell, Ed Coode, Matthew Pinsent) 6:06.98
  2. Canada (Cameron Baerg, Thomas Herschmiller, Jake Wetzel, Barney Williams) 6:07.06
  3. Italy (Lorenzo Porzio, Dario Dentale, Luca Agamennoni, Raffaello Leonardo) 6:10.41
  4. Australia (Dave McGowan, Rob Jahrling, Tom Laurich, David Dennis) 6:13.06
  5. New Zealand (Donald Leach, Mahe Drysdale, Carl Meyer, Eric Murray) 6:15.47
  6. Poland (Jaroslaw Godek, Mariusz Daniszewski, Artur Rozalski, Rafal Smolinski) 6:22.43

Final B (August 19)

  1. Germany (Jochen Urban, Sebastian Thormann, Philipp Stueer, Bernd Heidicker) 5:48.52
  2. Czech Republic (Jakub Makovicka, Jan Schindler, Petr Vitasek, Karel Neffe Jr.) 5:49.99
  3. Slovenia (Tomaž Pirih, Jani Klemenčič, Grega Sračnjek, Miha Pirih) 5:50.59
  4. United States (Garrett Klugh, Michael Wherley, Jamie Schroeder, Wolfgang Moser) 5:52.55
  5. Russia (Sergeij Matveyev, Vladimir Volodenkov, Evgenij Jigulin, Aleksandr Litvinchev) 5:53.58
  6. Croatia (Damir Vucicic, Igor Boraska, Petar Milin, Marko Dragicevic) 5:57.36

Search another word or see coxlesson Dictionary | Thesaurus |Spanish
Copyright © 2014 Dictionary.com, LLC. All rights reserved.
  • Please Login or Sign Up to use the Recent Searches feature
FAVORITES
RECENT

;