Misleydis Gonzalez

Cuba at the 2004 Summer Olympics

Cuba won 27 medals at the 2004 Summer Olympics in Athens, Greece, including 9 gold medals.

Medalists

Gold

Silver

Bronze

Results by event

Archery

Athletics

Men's 110 metre hurdles:

  • Anier Garcia – Round 1: 13.24 s, Round 2: 13.28 s, Semifinal: 13.30 s, Final: 13.20 s (bronze medal)
  • Yoel Hernandez – Round 1: 13.41 s, Round 2: 13.29 s, Semifinal: 13.37 s
  • Yuniel Hernandez – Round 1: 13.48 s, Round 2: 13.46 s, Semifinal: DNS

Women's 100 metre hurdles:

Men's 400 metres:

Men's 400 metre hurdles:

Women's 400 metre hurdles:

Women's 800 metres:

  • Zulia Calatayud – Round 1: 2:03.99, Semifinal: 1:59.21, Final: 2:00.95 (8th place)

Women's 4x100 metre relay:

Men's marathon:

Women's marathon:

Men's long jump:

Women's Long Jump:

Men's Triple Jump:

Women's Triple Jump:

  • Yusmay Bicet – Round 1: 14.53 metres, Final: 14.57 metres (9th place)

Men's High Jump:

Women's Shot Put:

Men's discus:

Women's discus:

  • Yania Ferrales – Round 1: 61.54 metres, Final: No mark (12th place)

Men's javelin:

Women's javelin:

  • Osleidys Menendez – Round 1: 64.91 metres, Final: 71.53 metres (OR) (gold medal)
  • Sonia Bisset – Round 1: 61.45 metres, Final: 63.54 metres (5th place)
  • Noraida Bicet – Round 1: 60.97 metres, Final: 62.51 metres (7th place)

Women's hammer:

Baseball

The gold medal Cuban Olympic baseball team:

Results:

August 15 Cuba 4-1 Australia
August 16 Cuba 5-4 Greece
August 17 Cuba 3-6 Japan
August 18 Chinese Taipei 2-10 Cuba
August 20 Cuba 9-2 Netherlands
August 21 Cuba 5-2 Canada
August 22
(semi final)
Italy 0-5 Cuba
August 25
(gold medal game)
Australia 2-6 Cuba

Boxing

Cuba, by far the most successful country at boxing in the 2004 Olympics, entered a boxer in each of the 11 weight classes in Athens. None of the seven boxers with a round of 32 match lost it. Only one of the boxers fell in the round of 16 (also the only boxer not to win a match), with the other ten advancing to quarterfinals. Two lost there, while the remaining eight ensured medals for themselves by winning their quarterfinal matches. One lost in the semifinal, earning a bronze medal. Of the seven Cuban boxers that advanced to the final bout in their weight classes, five won the match to take gold and two lost to claim silver medals.

The combined record of the 11 Cuban boxers was 37-6. They had two byes.

Men's Light Flyweight (– 48 kg)

Men's Flyweight (– 51 kg)

Men's Bantamweight (– 54 kg)

Men's Featherweight (– 57 kg)

Men's Lightweight (– 60 kg)

Men's Light Welterweight (– 64 kg)

Men's Welterweight (– 69 kg)

Men's Middleweight (– 75 kg)

Men's Light Heavyweight (– 81 kg)

Men's Heavyweight (– 91 kg)

Men's Super Heavyweight (+ 91 kg)

Canoeing

Men's C1 500 metres:

Men's C1 1000 metres:

Men's C2 500 metres:

Men's C2 1000 metres:

  • Ibrahim Rojas Blanco and Ledis Frank Balceiro Pajon – final, 8th place

Cycling

Diving

Men's 3m Springboard:

* Preliminary Round — 382.56 points (→ 21st place)

* Preliminary Round — 380.07 points (→ 22nd place)

Men's 10m Platform:

* Preliminary Round — (→ 25th place)

* Preliminary Round — (→ 28th place)

Men's 3m Springboard Synchronized:

*Final — 338.46 points (→ 4th place)

Women's 3m Springboard:

* Preliminary Round — 203.76 points (→ 29th place)

Women's 10m Platform:

* Preliminary Round — (→ 26th place)

* Preliminary Round — (→ 30th place)

Fencing

Gymnastics

Men's artistic:

* All-around – 20th place

Women's artistic:

* All-around – 22nd place

Judo

Rowing

Shooting

Taekwondo

Volleyball

Men's Beach Competition

* Prelims: 1-2
* Round of 16: Did not qualify

Women's Beach Competition

* Prelims: 2-1
* Round of 16: Defeated 2-0 by Guylaine Dumont and Annie Martin, Canada

Women's Team Competition

  • Preliminary Round (Group B)

* Lost to Germany 2-3 (25-20 26-24 22-25 15-25 15-17)
* Defeated Russia 3-2 (26-24 19-25 25-27 25-19 15-13)
* Defeated China 3-2 (25-19 22-25 15-25 25-21 15-13)
* Defeated Dominican Republic 3-0 (25-23 25-17 25-23)
* Lost to United States 0-3 (22-25 12-25 19-25)

  • Quarterfinals

* Defeated Italy 3-2 (25-23 14-25 22-25 25-14 15-12)

  • Semifinals

* Lost to China 2-3 (22-25 20-25 25-17 25-23 10-15)

  • Bronze Medal Game

* Defeated Brazil 3-1 (25-22 25-22 14-25 25-17)

  • Team Roster

* Yumilka Ruiz
* Nancy Carrillo
* Maisbelis Martínez
* Daimi Ramírez
* Yaima Ortíz
* Liana Mesa
* Ana Fernández
* Rosir Calderon
* Anniara Muñoz
* María Tellez
* Marta Sánchez
* Zoila Barros

  • Head Coach

* Luis Felipe Calderón

Officials

  • President: Jos
  • Secretary General: Ciro Perez Herba

References

Search another word or see Misleydis Gonzalezon Dictionary | Thesaurus |Spanish
Copyright © 2014 Dictionary.com, LLC. All rights reserved.
  • Please Login or Sign Up to use the Recent Searches feature
FAVORITES
RECENT

;