Grigori Novak

International Jewish Sports Hall of Fame

The International Jewish Sports Hall of Fame was opened July 7, 1981, in Netanya, Israel. It is located on the campus of the Wingate Institute for Physical Education and Sport. It has inducted over 300 athletes and sportspersons representing over 20 countries. The Hall elects new honorees each year, with submissions due December 1st for votes for the following year. It honors Jewish athletes who have accomplished great things from anywhere around the world.

The Hall was founded by Joseph M. Siegman, a television producer and writer who lives in Beverly Hills, California. He chaired the Hall from 1981 to 1989, and later served as Chairman of its Selection Committee.

The IJSHoF is separate from the National Jewish Sports Hall of Fame, an American hall of fame that honors only American Jews.

Inductees

Name Country Field Year
Harold Abrahams Track & Field 1981
Jesse Abramson Media 1995
Amy Alcott Golf 2000
Joe Alexander Football 1985
Mel Allen Media 1980
Lyle Alzado Football 2008
Ray Arcel Boxing 1992
Gerald Ashworth Track & Field 2001
Abe Attell Boxing 1983
Arnold "Red" Auerbach Basketball 1979
Albert Axelrod Fencing 1993
Arthur Baar Soccer 1982
Aron "Ali" Bacher Cricket 1991
William Bachrach Swimming coach 1994
Sam Balter Basketball/Media 1994
Viktor Barna
Table Tennis 1981
Herman Barron Golf 1993
István Barta Waterpolo 1998
Benny Bass Boxing 1994
Doug Beal Volleyball 2001
Adriana Behar Beach Volleyball 2006
Laszlo Bellak Table Tennis 1995
Carina Benninga Field Hockey 2000
Senda Berenson Basketball 1987
Jackie "Kid" Berg Boxing 1993
Isaac Berger Weightlifting 1980
Samuel Berger Boxing 1985
Richard Bergmann Table Tennis 1982
Ira Berkow Media 2006
Jack Bernstein Boxing 2000
Kenny Bernstein Auto Racing 2006
Morris "Whitey" Bimstein Boxing 2008
Arthur Bluethenthal Football 1997
Walter Blum Horse Racing 1991
Gyorgy Brody Water Polo 1982
Tal Brody Basketball 1996
Larry Brown Basketball 1990
Si Burick Media 2000
Angela Buxton Tennis 1981
Alain Calmat Figure Skating 1987
Zefania Carmel Yachting 1982
Joe Choynski Boxing 1991
Robert Cohen Boxing 1988
Lillian Copeland Track & Field 1979
Howard Cosell Media 1993
Dan Daniel Media 1996
Harry Danning Baseball 2000
Pierre Darmon Tennis 1997
Massimo Della Pergola Official/Media 1989
Umberto De Morpurgo Tennis 1993
Barney Dreyfuss Baseball 1979
Dutch Olympians, 1928 Gymnastics 1997
Al Munro Elias Media 2003
Nikolay Epshteen Ice Hockey 2001
Charlotte Epstein Swimming 1982
Laszlo Fabian Canoeing 1996
Jackie Fields Boxing 1979
Red Fisher Media 1999
Herbert Flam Tennis 1992
Alfred Flatow Gymnastics 1981
Gustav Flatow Gymnastics 1989
Nat Fleischer Media 1985
Gal Fridman Sailing 2005
Benny Friedman Football 1979
Max Friedman Basketball 1994
Jenő Fuchs Fencing 1982
Tamas Gabor Fencing 1996
János Garay Fencing 1990
Mitch Gaylord Gymnastics 1988
Aaron "Okey" Geffen Rugby Union 1998
Dr. Oszkár Gerde Fencing 1989
Sid Gillman Football 1991
Marty Glickman Media 1996
Sir Arthur A. Gold Contributor 1987
Marshall Goldberg Football 1980
Charles "Buckets" Goldenberg Football 1993
Israel Charley Goldman Boxing 1999
Reuven "Ruby" Goldstein Boxing 1995
Sándor Gombos Fencing 1997
Aleksandr Gomelsky Basketball 1981
Maria Gorokhovskaya Gymnastics 1991
Brian Gottfried Tennis 1999
Eddie Gottlieb Basketball 1980
Milton Green Track & Field 1997
Al Greenberg Media 1993
Hank Greenberg Baseball 1979
Bud Greenspan Media 1995
Abie Grossfeld Gymnastics 1992
Gary Gubner Track & Field 2001
George Gulack Gymnastics 1984
Boris Me. Gurevich Wrestling 1987
Boris Mi. Gurevich Wrestling 1982
Bela Guttmann Soccer 1981
Sir Ludwig Guttmann
Contributor 1981
Alfred Hajos-Guttmann Swimming 1981
Hakoah-Vienna Soccer 1982
Alphonse Halimi
()
Boxing 1989
Sidney Halter Football 2006
Willie Harmatz Horse Racing 1999
Johan Harmenberg Fencing 1997
Harry Harris Boxing 1996
Sigmund Harris Football 1994
Cecil Hart Ice Hockey 1992
Lew Hayman Football 2004
Ladislav Hecht Tennis 2005
Gladys Heldman Tennis/Media 1989
Julie Heldman Tennis 2001
Ben Helfgott Weightlifting 1995
Lilli Henoch Track & Field 1990
Otto Herschmann Swimming 1989
Victor Hershkowitz Handball 1991
Nikolaus Hirschl Wrestling 1993
Marty Hogan Racquetball 1996
Marshall Holman Tenpin Bowling 2006
Nat Holman Basketball 1979
Jerome Holtzman Media 2005
Ken Holtzman Baseball 1995
William "Red" Holzman Basketball 1988
Sarah Hughes Figure Skating 2005
Maria Leontyana Itkina Track & Field 1991
Joe Jacobi Canoeing 2005
Hirsch Jacobs Horse Racing 1979
Jimmy Jacobs Handball 1979
Irving Jaffee Speed Skating 1979
Allan Jay Fencing 1985
Endre Kabos Fencing 1986
Hank Kaplan Media 2004
Louis "Kid" Kaplan Boxing 1986
Karoly Karpati Wrestling 1994
Gennadi Karponosov Figure Skating 2001
Max Kase Media 1986
Elias Katz Track & Field 1981
Agnes Keleti Gymnastics 1981
Abel Kiviat Track & Field 1984
Traute Kleinova Table Tennis 1994
Bela Komjadi Water Polo 1992
Suzy Körmöczy Tennis 2007
Sandy Koufax Baseball 1979
Lenny Krayzelburg Swimming 2005
Solly Krieger Boxing 1997
Grigori Kriss Fencing 1989
Lily Kronberger Figure Skating 1983
Henry Laskau Track & Field 1996
Lydia Lazarov Yachting 1982
Karen Leibowitz Swimming 2008
Benny Leonard Boxing 1979
Battling Levinsky Boxing 1982
Edward L. Levy Weightlifting 1988
Marv Levy Football 1998
Harry Lewis Boxing 2002
Ted "Kid" Lewis Boxing 1983
Jason Lezak Swimming 2006
A.J. Liebling Media 1998
Mort Lindsey Bowling 1997
Alexandre Lippmann Fencing 1984
Harry Litwack Basketball 1980
Benny Lom Football 1996
Sid Luckman Football 1979
Tatiana Lysenko Gymnastics 2002
Joseph Magidsohn Football 1999
Gyula Mandl Soccer 1982
Walentin Mankin Yachting 1987
Al McCoy Boxing 1989
Hugo Meisl Soccer 1981
Willy Meisl
Media 1986
Faina Melnik Track & Field 1984
Daniel Mendoza Boxing 1981
Dr. Ferenc Mezo Contributor 1986
Mark Midler Fencing 1983
Walter Miller Horse Racing 1983
Ron Mix Football 1980
Ivor Montagu Table Tennis 1984
Samuel Mosberg Boxing 1985
Armand Mouyal Fencing 1988
Charles "Buddy" Myer Baseball 1992
Lon Myers Track & Field 1980
Barney Nagler Media 1992
Alfred Nakache Swimming 1993
Paul Neumann Swimming 1984
Edward Newman Football 1995
Harry Newman Football 1992
Tzvi Nishri Contributor 1981
Sidney Nomis Rugby Union 1999
Grigori Novak Weightlifting 1985
Fred Oberlander Wrestling 1991
Tom Okker Tennis 2003
Ben Olan Media 1994
Murray Olderman Media 1997
Bob Olin Boxing 2008
Ivan Osiier Fencing 1986
Victor "Young" Perez Boxing 1986
Attila Petschauer Fencing 1985
Sphas Philadelphia Basketball 1996
Lipman Pike Baseball 1985
Maurice Podoloff Basketball 1989
Shirley Povich Media 1992
Daniel Prenn Tennis 1981
Myer Prinstein Track & Field 1982
Bela Rajki-Reich Water Polo 2000
Mark Rakita Fencing 1988
Marilyn Ramenofsky Swimming 1988
Mauri Rose Auto Racing 2007
Mel Rosen Track & Field 2004
Al Rosen Baseball 1980
Harry "Coon" Rosen Softball 1993
Allen Rosenberg Rowing 1994
Charlie Rosenberg Boxing 1990
Wilf Rosenberg Rugby Union 1994
Maxie Rosenbloom Boxing 1984
Leonard Rosenbluth Basketball 2003
Albert Rosenfeld Rugby League 2006
Fanny Rosenfeld Track & Field 1982
Barney Ross Boxing 1979
Victor Ross Lacrosse 1995
Mark Roth Bowling 1992
Emilia Rotter Figure Skating 1995
Leon Rottman Canoeing 1981
Angelica Rozeanu Table Tennis 1981
Louis Rubenstein Figure Skating 1981
Mendy Rudolph Basketball 1989
Ed Sabol Media 1996
Abe Saperstein Basketball 1979
Miklos Sarkany Water Polo 1990
Richard Savitt Tennis 1979
Dick Schaap Media 2004
Dolph Schayes Basketball 1979
Jody Scheckter Auto Racing 1983
Corporal Isidore Schwartz Boxing 1998
Barney Sedran Basketball 1989
Eugene Selznick Volleyball 2002
Sergei Sharikov Fencing 2003
Yelena Shushunova Gymnastics 2005
Al Singer Boxing 2006
Anna Sipos Table Tennis 1996
Harold Solomon Tennis 2004
Jack Solomons Boxing 2004
Moe Spahn Basketball 1993
Frank Spellman Weightlifting 1983
Don Spero Rowing 1993
Mark Spitz Swimming 1979
Bill Stern Media 2001
David Stern Basketball 1998
Georges Stern Horse Racing 1993
Steve Stone Baseball 2004
Earl Strom Basketball 2008
Kerri Strug Gymnastics 2000
Miklos Szabados Table Tennis 1987
Eva Szekely Swimming 1981
Gyorgy Szepsi-Friedlander Media 1998
Irena Szewińska (née Kirszenstein) Track & Field 1981
Sid Tanenbaum Basketball 1997
Sam Taub Media 1993
Lew Tendler Boxing 1992
Leah Thall-Neuberger Table Tennis 1999
David "Pep" Tobey Basketball 1995
Allen Tolmich Track & Field 2002
Shaun Tomson Surfing 1995
Dara Torres Swimming 2005
Eduard Vinokurov Fencing 2007
Richard Weisz Wrestling 1983
Matt Wells Boxing 2007
Sylvia Wene Bowling 1979
Lajos Werkner Fencing 1999
Henry Wittenberg Wrestling 1979
Chagai Zamir Volleyball 1998
Max Zaslofsky Basketball 1983

Pillar of Achievement

Name Country Field Year
Jehoshua Alouf Official/Administrator 1981
Robert Atlasz Official/Administrator 1986
Baruch Bagg Official/Administrator 1981
Moe Berg Baseball/Patriot 1983
Gretel Bergmann Track & Field 1980
Dr. Richard Blum Official/Administrator 1983
Alfred Brull Official/Administrator 1995
John Brunswick Bowling 1996
Daniel Bukantz Official/Administrator 2001
Haskell Cohen Official/Media 1991
Judith Deutsch Swimming 1981
Lajos Domeny-Deutsch Official/Administrator 1995
Leo Donath Swimming 1999
Leone Efrati Boxing 2000
Al Munro Elias Media 2003
Ian Froman Tennis 1991
Harry L. Getz Official/Administrator 1985
Emmanuel Gill Official/Administrator 1983
Harry Glickman Official/Administrator 1995
Chaim Glovinsky Official/Administrator 1982
Julius Goldman Basketball 1999
Kenneth Gradon Official/Administrator 2002
Pierre Guildesgame Official/Administrator 1985
Lester Harrison Basketball 1991
Sidney Halter 2005
Harry Henshel Official/Administrator 1983
Joseph Inbar Official/Administrator 1989
Mike Jacobs Boxing 1993
Henry Kaplan Boxing 2004
Fernec Kemeny Official/Administrator 1996
Kurt Lamm Soccer 1993
Harold Landesberg Official/Administrator 1983
Fred Lebow Official/Administrator 1994
Dr. Herman Leweller Official/Administrator 1987
Bill Lippy Official/Administrator 1997
Marvin Miller Official/Administrator 2001
Charles Ornstein Official/Administrator 1984
Bernard Postal Media 1986
Julia Jones Pugliese Fencing 2002
Jimmie Reese Baseball 1995
Joe Reichler Media 2008
Al Schacht Baseball 2008
Dick Schaap Media 2003
Eric Seelig Boxing 1992
Joseph Shane Official/Administrator 2002
Jesse Silver Media 1989
Roy Silver Media 1989
Harry Simmons Media 2007
Emmanuel Simon Official/Administrator 1983
Dr. Uri Simri Official/Administrator 1991
Margaredt Sonnenfeld Official/Coach 1997
Oscar State Official/Weightlifting 1989
Louis Stein Official/Bowling 1992
Sam Stoller Track & Field 2007
Arthur Takać
()
Official/Administrator 1989
Irving Ungerman Boxing 1994
Ben Weider Body Building 1992
Joe Weider Body Building 1992
Chaim Wein Official/Administrator 1986
Joseph Yekuteli Official/Administrator 1982
Aviezer Yellin Official/Administrator 1984
Paul Ziffren Official/Administrator 1993
Harold O. Zimman Official/Media 1991

Lifetime Achievement

Year Name Location
1992 Sam Sharrow Miami Beach, Florida, USA
1993 David Pincus Philadelphia, Pennsylvania, USA
1994 Karl Ribstein Munich, Germany
1995 Monty Hall Beverly Hills, California, USA
1996 Yariv Oren Netanya, Israel
1997 Alan Sherman Potomac, Maryland, USA
1998 Moshe Rashkes Ramat Gan, USA
1999 Fred Worms, OBE London, England, UK
2000 Joseph Luttenberg Afeka, Israel
2001 Robert Spivak Philadelphia, Pennsylvania, USA
2002 Uri Afek Netanya, Israel
2003 Lester Fein Vernon, New Jersey, USA
2004 Shimon Mizrahi Tel Aviv, Israel
2005 Sidney Greenberg Toronto, Canada
2006 Alex Gilady
2007 Joyce Eisenberg-Keefer Los Angeles, California, USA
2008 R. Stephen Rubin, OBE London, England, UK

See also

External links

References

Search another word or see Grigori Novakon Dictionary | Thesaurus |Spanish
Copyright © 2014 Dictionary.com, LLC. All rights reserved.
  • Please Login or Sign Up to use the Recent Searches feature